Gold and Silver Fleet

For 2021 we will be continuing the popular Gold and Silver Fleet for the Travelers series and the Nationals. Individual open meetings can choose to present Silver Fleet Prizes if they wish.

GOLD FLEET – AND HOW THEY GOT THERE

Rules for GOLD Fleet Status:
– Won the National Championships gives you membership for life

Or in the preceding 3 years to the current year:
– Finished top 4 at the Nationals
– Won an Open meeting
– Won the Silver Fleet at the Nationals

Special membership will be given to Helms who may have been away for a while and are considered “too good” for the Silver Fleet.

Past Champions (and what boat they did it in)

Simon Hopkins – (420) 2016
Robbie Claridge – (403) 2009, 2012, 2013, (420) 2015, (424) 2017, (429) 2018, 2019
Richard Palmer – (193) 2014
Louis Saunders – (104) 2005, 2006, 2010, 2011
Jonathon Pakes – (369) 2008
Mal Hartland – (326) 2002, (370) 2007
Penny Yarwood – (253) 2004
Ian Gore – (253) 2003
Adrian Hollier – (92) 2001
Clive Stafford – (261) 2000
Steve Jannering – (99) 1999
Simon Ramm (218) – 1998, 1997, 1995
Terry Hunt (218) – 1996
Owen Ashton (253) – 1994, 1993
Doug Starr (210) – 1992
Jonathon Ching (116) – 1991
Matthew Larkin (183) – 1990
Paul Blowers – (115) 1989
John Paul Meers – (45) 1988
Carol Mercott – (86) 1987
Paul Dewhurst – (15) 1983, (89) 1985, 1986
Mark Giles – (92) 1984
Rob Mayley – (43) 1982
Paul Fothergill – (25) 1981
Phil Chester – (34) 1979, (62) 1980

Gold Fleet members in detail:

John Claridge
2018 – 4th Nationals, 

Robbie Claridge – Lifer
2018 – 1st Sea Champs, 1st Southerns, 1st Nationals, 1st Cookham, 1st R &MP
2019 – 1st Nationals

Simon Hopkins – Lifer
2020 – 1st Haversham
2021 – 1st Aldridge

Caroline Key
2018 – 1st Broxbourne, 1st Inlands

2020  – 1st Aldridge

Paul White
2018 – 2nd Nationals

2019 – 1st Haversham, 2nd Nationals

Penny Yarwood – Lifer
2018 – 3rd Nationals, 1st Denholme, 1st Ulley, 1st Northerns, 1st Hunts

2019 – 1st Up River, 1st Denholme, 1st Ulley, 1st Northerns, 1st R&MP

Jeremy Cooper
2018 – 1st Silver Fleet Nationals

2019 – 3rd Nationals, 1st Sea Champs, 1st Cookham

Jason Gallagher

2019 – 4th Nationals, 1st Silver Fleet

Marcus Ingram

2018 – 1st URYC

You must be logged in to post a comment.