event burgee venue burgee

Lightning 368 National Championships - NSC - 3&4 September 2016

Northampton Sailing Club

Results are final as of 13:40 on September 4, 2016

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Lightning - Appendix A
Rank Tally SailNo HelmName Club Fleet Division R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 4 420 Simon Hopkins Up River YC Gold   1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd 10 406 Paul White Draycote Water SC Gold   (3.0) 2.0 2.0 3.0 3.0 3.0 16.0 13.0
3rd 8 421 John Claridge   Gold   2.0 3.0 3.0 4.0 (5.0) 2.0 19.0 14.0
4th 2 294 Spike Daniels Oxford SC Gold   4.0 (5.0) 4.0 1.0 2.0 4.0 20.0 15.0
5th 3 404 Penny Yarwood Up River YC Gold   5.0 4.0 5.0 5.0 4.0 (6.0) 29.0 23.0
6th 6 413 Caroline Key West Oxfordshire SC Gold   9.0 6.0 (11.0 DNF) 9.0 DNF 6.0 5.0 46.0 35.0
7th 7 407 Bryan Westley Aldridge SC     (8.0) 7.0 6.0 7.0 7.0 8.0 43.0 35.0
8th 11 230 Hugh Spencer Royal Plymouth Corinthian YC     7.0 (9.0) 7.0 6.0 9.0 7.0 45.0 36.0
9th 9 417 Jason Gallagher Denholme SC     6.0 8.0 8.0 (9.0 DNF) 8.0 9.0 48.0 39.0
10th 1 267 Gary Burrows Hunts SC     (10.0) 10.0 9.0 8.0 10.0 10.0 57.0 47.0
11th 5 53 Nicholas Cossins Denholme SC     (11.0) 11.0 10.0 9.0 DNF 11.0 11.0 DNF 63.0 52.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Fleet Division Place Points
1 4 420 Simon Hopkins Up River YC Gold   1 1.0
2 8 421 John Claridge   Gold   2 2.0
3 10 406 Paul White Draycote Water SC Gold   3 3.0
4 2 294 Spike Daniels Oxford SC Gold   4 4.0
5 3 404 Penny Yarwood Up River YC Gold   5 5.0
6 9 417 Jason Gallagher Denholme SC     6 6.0
7 11 230 Hugh Spencer Royal Plymouth Corinthian YC     7 7.0
8 7 407 Bryan Westley Aldridge SC     8 8.0
9 6 413 Caroline Key West Oxfordshire SC Gold   9 9.0
10 1 267 Gary Burrows Hunts SC     10 10.0
11 5 53 Nicholas Cossins Denholme SC     11 11.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Fleet Division Place Points
1 4 420 Simon Hopkins Up River YC Gold   1 1.0
2 10 406 Paul White Draycote Water SC Gold   2 2.0
3 8 421 John Claridge   Gold   3 3.0
4 3 404 Penny Yarwood Up River YC Gold   4 4.0
5 2 294 Spike Daniels Oxford SC Gold   5 5.0
6 6 413 Caroline Key West Oxfordshire SC Gold   6 6.0
7 7 407 Bryan Westley Aldridge SC     7 7.0
8 9 417 Jason Gallagher Denholme SC     8 8.0
9 11 230 Hugh Spencer Royal Plymouth Corinthian YC     9 9.0
10 1 267 Gary Burrows Hunts SC     10 10.0
11 5 53 Nicholas Cossins Denholme SC     11 11.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Fleet Division Place Points
1 4 420 Simon Hopkins Up River YC Gold   1 1.0
2 10 406 Paul White Draycote Water SC Gold   2 2.0
3 8 421 John Claridge   Gold   3 3.0
4 2 294 Spike Daniels Oxford SC Gold   4 4.0
5 3 404 Penny Yarwood Up River YC Gold   5 5.0
6 7 407 Bryan Westley Aldridge SC     6 6.0
7 11 230 Hugh Spencer Royal Plymouth Corinthian YC     7 7.0
8 9 417 Jason Gallagher Denholme SC     8 8.0
9 1 267 Gary Burrows Hunts SC     9 9.0
10 5 53 Nicholas Cossins Denholme SC     10 10.0
11 6 413 Caroline Key West Oxfordshire SC Gold   DNF 11.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Fleet Division Place Points
1 2 294 Spike Daniels Oxford SC Gold   1 1.0
2 4 420 Simon Hopkins Up River YC Gold   2 2.0
3 10 406 Paul White Draycote Water SC Gold   3 3.0
4 8 421 John Claridge   Gold   4 4.0
5 3 404 Penny Yarwood Up River YC Gold   5 5.0
6 11 230 Hugh Spencer Royal Plymouth Corinthian YC     6 6.0
7 7 407 Bryan Westley Aldridge SC     7 7.0
8 1 267 Gary Burrows Hunts SC     8 8.0
9 6 413 Caroline Key West Oxfordshire SC Gold   DNF 9.0
9 9 417 Jason Gallagher Denholme SC     DNF 9.0
9 5 53 Nicholas Cossins Denholme SC     DNF 9.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Fleet Division Place Points
1 4 420 Simon Hopkins Up River YC Gold   1 1.0
2 2 294 Spike Daniels Oxford SC Gold   2 2.0
3 10 406 Paul White Draycote Water SC Gold   3 3.0
4 3 404 Penny Yarwood Up River YC Gold   4 4.0
5 8 421 John Claridge   Gold   5 5.0
6 6 413 Caroline Key West Oxfordshire SC Gold   6 6.0
7 7 407 Bryan Westley Aldridge SC     7 7.0
8 9 417 Jason Gallagher Denholme SC     8 8.0
9 11 230 Hugh Spencer Royal Plymouth Corinthian YC     9 9.0
10 1 267 Gary Burrows Hunts SC     10 10.0
11 5 53 Nicholas Cossins Denholme SC     11 11.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Tally SailNo HelmName Club Fleet Division Place Points
1 4 420 Simon Hopkins Up River YC Gold   1 1.0
2 8 421 John Claridge   Gold   2 2.0
3 10 406 Paul White Draycote Water SC Gold   3 3.0
4 2 294 Spike Daniels Oxford SC Gold   4 4.0
5 6 413 Caroline Key West Oxfordshire SC Gold   5 5.0
6 3 404 Penny Yarwood Up River YC Gold   6 6.0
7 11 230 Hugh Spencer Royal Plymouth Corinthian YC     7 7.0
8 7 407 Bryan Westley Aldridge SC     8 8.0
9 9 417 Jason Gallagher Denholme SC     9 9.0
10 1 267 Gary Burrows Hunts SC     10 10.0
11 5 53 Nicholas Cossins Denholme SC     DNF 11.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNFStarted but did not finish

www.northamptonsailingclub.org

www.supernovadinghy.org/event/inland-championships

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com